Uykusuzluk için yulaflı kurabiye

yulaf kurabiye

uykusuzluk için yulaflı kurabiye

Uyku sağlımız açısından çok önemlidir. Yapılan çalışmalara göre uyku problemleri bayanların %75’ine haftada en az bir defa illet olmaktadır. Bu normal sayılabilir fakat daha uzun süreli uyku bozuklukları hayatımızı çeşitli yönlerde kötü etkileyebilir:

  1. Uyku sırasında beyin öğrendiklerini hafızaya kaydeder. Dolayısıyla, uykusuzluk öğrenme güçlüğüne ve unutkanlığa sebep olabilir.
  2. Kronik uykusuzluk, karbonhidrat metabolizmasını etkiler ve iştahı düzenleyen hormon seviyeleri değişir. Sonuç olarak kilo kaybı veya artışı gerçekleşir.
  3. Günlük uykusunu düzenli alanlara nazaran uykudan mahrum kalanlar daha asabi, sabırsız ve huysuz olabilirler.
  4. Uyku bozukluklarının hipertansiyon, yüksek stres hormon seviyesi ve düzensiz kap ritmi gibi tıbbi rahatsızlıklar ile bağlantısı vardır.

Uykunun ne kadar önemli olduğunu öğrendiğinize göre, şimdi uyku perilerini kaçırmamanın yollarından bahsedelim.
Stresten kurtulun. Stres altında ezilen insanlar genelde uykularından mahrum kalırlar. Günlük stresten kurtulmak ve rahatlamak için çeşitli yollar deneyebilirsiniz:

  1. Egzersiz: düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Sabah veya öğlen yapacağınız hareketler günlük enerjinizi artırırken, rahat bir gece de geçirtebilir.
  2. Yoga ve meditasyon tekniklerini rahatlamak ve kendinizi yenilemek için kullanabilirsiniz.
  3. Yazın: Baş ucunuzda tutacağını bir deftere yatmadan önce gün içerisinde başınızdan geçen şeyleri yazın. Bir nevi içinizi dökün ve rahatlayın.
  4. Farklı şeyler deneyin. Herkesin stresten arınma yöntemi farklıdır. Kendi yönteminizi bulmak için denemekten çekinmeyin ve eğlenmeye bakın.

Gün içerisinde ise düzenli yemek yemeğe çalışın. Ve, yapabiliyorsanız beslenmenizin çoğunu öğleden önce yapmaya çalışın. Yatmadan en az 3 saat önce yemeyi bırakın. Bu aynı zamanda kilo almanızı da engeller. Diğer taraftan, akşam yemeden duramıyorsanız. Yulaflı kurabiye yanında sütü deneyebilirsiniz.
Ev yapımı ve taze yulaflı kurabiye deneyin. Kolları sıvadıysanız kurabiyenize çikolata parçacıkları, kuru yemiş veya meyve eklemekten çekinmeyin. Süte gelince, kendinizi sadece inek sütü ile sınırlandırmayın, soya sütü veya badem sütü de deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir