Kötü ağız kokusunu gidermenin yolları

kötü ağız kokusunu gidermenin yolları

Çevremizde kronik ağız kokusu problemi yaşayan birçok insan bulabilirsiniz. Ne kadar çok dişler fırçalansa veya ağız losyonları kullanılsa da kötü koku geçmek bilmez. Bu durum sosyal hayatı da etkiler. Kötü koku insanlar ile yakın temasa geçilmesini ve iletişimin önünde bir engeldir hatta insanlardan tümden kaçınılmasına neden olur ve öz güveni zedeleyebilir.

Artık, ağız kokusu nedeniyle insanlardan uzak kalmanıza gerek yok. Mucize bir formül veya para ile satın alınan bir üründen bahsetmiyorum. Bu yazıda ağız kokusundan kurtulmak için evinizde uygulayabileceğiniz çözümleri bulabilirsiniz.

İşte deneybileceğiniz bazı doğal çözümler:

Tatlandırılmış Siyah Çay:
Asya toplulukları bitkisel çayları kötü ağız kokusunu gidermek için kullanır. Doğal antibiotik içermesi sayesinde bitkisel çayların kötü kokuya neden olan mikropları temizleyeceğine inanılır. Bu nedenle tatlandırılmış siyah çayı deneyebilirsiniz.

Yeşil Sebzeler:
Bağışıklık sistemini taze sebzeler tüketerek güçlendirebiliriz. Eğer doğru gıdaları alıp bağışıklık sistemini diri tutarsak kötü kokuya neden olan bakteriler vücudumuzda tutunamazlar ve ağızımız ferahlığını korur.

Mucize bir formül veya para ile satın alınan bir üründen bahsetmiyorum. Bu yazıda ağız kokusundan kurtulmak için evinizde uygulayabileceğiniz çözümleri bulabilirsiniz.

Neem harikası:
Birçok derde deva geldiğine inanılan neem ağacı “köy eczanesi” olarak da bilinir. Neem yapraklarının sıcak su içinde bekletilmesi ile yapılan ağız gargarası etkili bir çözümdür. Diğer ağız solüsyonlarının aksine neem gargarası diş etlerinizi ve dişlerinizi tahrip etmez, bununla beraber ağız hijyenini sağlamak için birebirdir. Günde dört kez bu gargarayı uygulamanız halinde kötü nefes probleminiz çözülecektir.

Yediklerinize dikkat edin:
Kötü ağız kokusu ile ilgili olarak, en başta yapmanız gereken yediklerinize dikkat etmenizdir. Bazı gıdalar bazı insanlarda hazımsızlığa veya ağız kokusuna neden olabilir. Yediklerinize dikkat ederseniz, ağız kokusuna neden olan gıdalardan kaçınabilirsiniz.

Nane Yaprakları:
Taze nane yaprakları ferah bir ağız sağlarken nefes kokusunu giderir. Yapmanız gereken her yemekten sonra birkaç tane nane yaprağı çiğnemek olmalıdır.

Taze Ananas suyu:
Yemeklerde taze ananas suyu içmek kötü ağız kokusunu gidermenin diğer bir yoludur.

Yoğurt/probiyotik yemek:
Etkili ağız kokusu tedavilerinden biri de yoğurt yemektir. Yoğurt vücudumuda bulanan doğal flora bakterilerini içerir. Vücudumuz bazı vitaminler için bu bakterilere ihtiyaç duyar. Altı hafta boyunca hergün yoğurt yemeniz ağız kokusunu temelli giderebilir.

Limon çözümü:
Taze sıkılmış limon suyunu ılık su ile gargara ederseniz, kötü ağız kokusunu giderebilirsiniz. Limon sulu gargaları alışkanlık haline getirirseniz kötü ağız kokusu bir daha geri gelmez.

Günde bir elma:
Ağız kokusunu giderirken sağlınıza da iyi gelen gıdaları almak için günde bir elma yemeyi deneyin. Elma da bulunan doğal bileşikler kötü koku veren bakterilerin çoğalmasını engelleyebilir.

Bu basit tedaviler büyük olasılıkla kötü ağız kokusu probleminizi çözebilir. Ağız kokusu korkusuyla uzak durduğunuz insanlara tekrar temesa geçebilir, öz güveninizi kazanabilirsiniz. Ağız kokusu normal denebilecek kadar birçok insan da olur, önemli olan size uygun tedaviyi bulup problem çok daha büyümeden önünü almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir